6-ių žingsnių planas iki asmeninės investavimo strategijos. 2 žingsnis.

Tikslų kaina ir prioritetai

Pirmajame straipsnyje pateikėme gyvenimo vizijos ir tikslų kūrimo pratimą. Remdamasis italų ekonomisto Vilfredo Pareto 80/20 principu, drįstu teigti, kad iš visų perskaičiusių ir sau pažadėjusių jį atlikti skaitytojų, tik 20% tai padarė iki galo. 80%, ko gero, šį darbą atidėjo vėlesniam laikui. Ką gi, nenuostabu, nes juk daugiau kaip 80 % viso pasaulio turto valdo taip pat mažiau kaip 20 % pasaulio žmonių. Sveikinu tuos 20 % skaitytojų atlikus pirmąjį žingsnį ir kviečiu su tokiu pačiu entuziazmu atlikti likusius žingsnius.

Jei šį straipnių ciklą pastebėjote tik dabar ir norite vadovaudamiesi mūsų siūlomu planu susidaryti asmeninę investavimo strategiją, turite pradėti nuo pirmo žingsnio – atidžiai perskaityti 6-ių žingsnių planas iki asmeninės investavimo strategijos. 1 žingsnis ir atlikti ten nurodytus pratimus.

Apskaičiuokite kiekvieno tikslo kainą ir nustatykite įgyvendinimo datą

Reikia apskaičiuoti, kiek tiksliai kainuos pasiekti norimą rezultatą svarbiausiose Jums gyvenimo srityse. Jas pažymėjote gyvenimo balanso rate. (Pagal pavyzdį praeitame straipsnyje: kiek tiksliai kainuos pasiekti norimą rezultatą sveikatos, šeimos, sporto, darbo, karjeros, pinigų, laisvalaikio, tobulėjimo ir kelionių srityse.)

Atrodo, kas gali būti lengviau: išsikėliau tikslą ir apskaičiavau, kiek tai kainuoja. Tačiau kartais lieka neapgalvoti keli svarbūs momentai. Visų pirma, pasimetama tarp savo norų. Pavyzdžiui, pasakymai „noriu turėti namą Kosta Bravoje, kuriame galėčiau praleisti atostogas“ ir „atostogų metu noriu gyventi name Kosta Bravoje“ reiškia toli gražu ne tą patį. Nuosavas namas geroje Kosta Bravos vietoje gali kainuoti apie 700 000 eurų, o išsinuomoti mėnesiui tokį patį namą per atostogas kainuos apie 3 000 eurų. Tarpinis variantas – įsigyti šį namą panaudojus kreditą. Tai kainuotų tiek: apie 210 000 eurų pradinis įnašas ir apie 1 200 eurų kasmėnesinių įnašų 20 metų laikotarpiu. Koks gi variantas yra geriausias? Toks, kokio Jūs norite ir kuris geriausiai atitinka Jūsų sukurtą gyvenimo viziją.

Antras svarbus momentas yra toks visų tikslų savitarpio suderinimas, kuris optimaliai leidžia pasiekti geidžiamą gyvenimo stilių. Keletas klausimų, kurie galėtų Jums pagelbėti:

  • Kiek kainuoja kiekvieno užsibrėžto tikslo įgyvendinimas?
  • Kokios sumos reikės ir kada, kad tai įvyktų?
  • Kokio dydžio atidėjimus turite padaryti, kad laiku pasiektumėte kiekvieną iš tikslų?

Šiems skaičiavimas atlikti tiks ir svetainėje www.manofinansai.lt sukurtos internetinės skaičiuoklės. Šiek tiek sudėtingesniems atvejams galite pasinaudoti www.bankrate.com/calculators.aspx įrankiais.

Prioritetų nustatymas

Turbūt sutiksite, kad ne visi tikslai yra vienodai svarbūs. Dažna šeima pritars, kad sukaupti pinigų vaikų mokslams yra svarbiau negu atidėti išsvajotai kelionei ar naujam automobiliui. Jei taip, tada rizika, su kuria Jūs investuosite kaupiamus pinigus, irgi turi būti skirtinga.

Pereikime prie kitos užduoties. Kiekvienam iš gyvenimo tikslų priskirkite vieną iš trijų prioritetų: aukštas, vidutinis, žemas. Vėliau tai labai pagelbės planuojant pelningumą ir parenkant investavimo riziką. Pažiūrėkime, kokios įtakos šių užduočių įvykdymas turėtų tikslams, pateiktiems praėjusio straipsnio pavyzdyje:

juraicio kentele

Kad ir kokia šauni būtų Jūsų gyvenimo vizija bei tikslai, pasitikrinkite, ar galite teigiamai atsakyti į tris pagrindinius klausimus:

  • Ar esu numatęs sukaupti (išlaikyti) 3–6 mėnesių išlaidų rezervą juodai dienai?
  • Ar pakankama suma esu apdraudęs pagrindinį turtą ir save, kaip pagrindinį šeimos maitintoją?
  • Ar esu suplanavęs pakankamus atidėjimus savo pasirinktam pensiniam fondui ar savarankiškam pensijų planui?

Šie trys punktai yra elementarūs ir apie juos rašoma kiekvienoje fnansams valdyti skirtoje literatūroje. Tačiau nustebtumėte sužinoję, kiek daug investuotojų juos ignoruoja ir prie jų grįžta tik praradę aukštos rizikos investicijų dalį ar net visą savo kapitalą.

Ką gi, įvardijote savo tikslus finansiškai.  Ar tai viskas? Deja, ne. Tai labai konkreti ir svarbi, tačiau lengviausiai prognozuojama ir apskaičiuojama plano dalis. Patys didžiausi atradimai slypi ieškant atsakymų į šiuos klausimus:

  • Kokios įtakos kiekvieno iš tikslų išsipildymas turės kitoms gyvenimo sritims?
  • Kaip tai paveiks Jūsų karjerą, Jūsų santykius su šeima, draugais?
  • Kiek laisvo laiko Jums prireiks per dieną, mėnesį, metus, kad galėtumėte gyventi norimą gyvenimo būdą? Kur jo rasite?
  • Ką papildomai Jūs turėsite sužinoti, išmokti, siekdami realizuoti užsibrėžtus tikslus? Ar esate tam pasiryžę, ar tai tik gražus deklaravimas?

Jei pasiryžtate judėti toliau link asmeninės investavimo strategijos sudarymo, turite visą vakarą laiko, kad atliktumėte aukščiau išdėstytas užduotis ir atsakytumėte sau į pateiktus klausimus. Nenustebsiu, jei po to koreguosis ne tik Jūsų tikslai, bet ir gyvenimo vizija. Bet kas gi, jei ne Jūs, gali nuspręsti, kokio gyvenimo norite?

Straipsnio autorius Rolandas Juraitis

Publikuota "Investuok" (2009-10)

Rolando Juraičio video įrašą apie investuotojų psichologiją galit peržiūrėt čia:

Posted in Nemokamai, Pradedantiesiems.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.