6-ių žingsnių planas iki asmeninės investavimo strategijos. 5 žingsnis.

Finansinių priemonių pasirinkimas

Investavimas: žaidimas ar avantiūra?

Jei žmogus prisiima riziką, nes jos tiesiog neįmanoma išvengti, jis žaidžia. O jeigu rizikuoja, nors puikiai galėtų be to apsieiti, įsivelia į avantiūrą.“ (I. Zakarian)

chasing-the-markets-1241622

Visi ankstesniuose ciklo straipsniuose išdėstyti žingsniai ir klausimai yra skirti vienam vieninteliam tikslui – sudaryti Jums sąlygas išvengti avantiūrizmo ir žaisti su tokia rizika, kuri Jums yra priimtina.

Pakalbėkim paprastai ir atvirai. Dalis galvojančių apie investicijas žmonių yra geri savo darbo specialistai, kurie sukaupė investicinį kapitalą kruopščiai dirbdami ir taupydami. Kita dalis – verslo gyslelę turintys žmonės, kurių pagrindinis užsiėmimas yra nuosekliai kurti vertę, pastoviai gilinantis į savo verslo subtilybes. Ir tik nedidelė dalis gali pavadinti save profesionaliais investuotojais, kurių pagrindinis pragyvenimo šaltinis – pajamos iš investavimo. Palikime pastaruosius nuošalyje, jie, paprastai, jau yra atlikę visus anksčiau aprašytus žingsnius ir gali drąsiai dalintis asmenine patirtimi su kitais.

Ką gi daryti pirmosioms dviem grupėms? Tiek specialistai, tiek verslininkai yra per daug užimti, kad smulkiai studijuotų akcijų, fondų vertinimo ar atrankos kriterijus bei rinkos dėsnius. Kai kurie netgi visiškai atvirai sako: „Aš tiek daug laiko skiriu tam, kad uždirbčiau pinigus, jog net neturiu laiko jiems tiksliai suskaičiuoti, o ką jau kalbėti apie investavimą.“

2 keliai

Tiesą sakant, kiekvienas investuotojas turi tik du kelius:

  1. pasirinkti vertybinius popierius ir paskirstyti pinigus pagal savo kriterijus;
  2. visiškai nesukti galvos ir atiduoti tvarkyti savo investicinį kapitalą fnansiniam tarpininkui.

Jei renkatės antrąjį variantą (būtent jį rekomenduočiau tiems, kuriuos nupurto vien pagalvojus apie gilinimąsi į fnansines subtilybes), galite ramiai praleisti šį, 5-ąjį, žingsnį. Pirmųjų keturių jums visiškai užteks, kad galėtumėte suformuluoti užduotį savo fnansiniam patikėtiniui, na, o kaip pasirinkti pastarąjį, sužinosite kitame straipsnyje.

Pasistengsime padėti tiems, kurie nori palaipsniui patys suvokti vertybinių popierių rinkos mechanizmą ir netgi pasimėgauti adrenalinu, išsiskiriančiu dėl šio mechanizmo nenuspėjamumo. Tai nereiškia, kad Jūs negalėsite pasitelkti į pagalbą finansinio patarėjo ar asmeninio bankininko. Jie tiesiog parinkinės Jums finansines priemones pagal Jūsų kriterijus, atsižvelgdami į Jūsų investavimo strategiją ir joje numatytą riziką.

Klausimai atrankai

Pradėkime nuo socialinių kriterijų. Visų mūsų vertybės yra skirtingos, nevienodai suvokiame ir tai, kas yra gerai ir kas blogai, todėl kiekvienam būtų pravartu atsakyti į klausimą „Į kokias pramonės šakas, atskiras bendroves ar fondus Jūs nenorėsite investuoti, nes nepalaikote jų verslo modelio ar tiesiog nenorite prisidėti prie jų gaminamos produkcijos?“.

Karo pramonės, alkoholį, cigaretes gaminančios, žalą gamtai darančios ar išnaudojančios mažamečius vaikus trečiosiose pasaulio šalyse ir pan. bendrovės – vis daugiau investuotojų kreipia į tai dėmesį, todėl nenuostabu, kad socialiai atsakingų fondų (social responsible fund) skaičius sparčiai didėja.

Kiti klausimai susiję su rinkomis:

  • Kokias rinkas geografiniu požiūriu laikote prioritetinėmis, kokias visiškai nepriimtinomis?
  • Kokios rinkos Jūsų požiūriu turi pakankamą augimo potencialą Jums svarbiu laiko intervalu? Ar jos telpa į Jūsų rizikos rėmus, numatytus 3-iame žingsnyje?
  • Ar esate įsivardinęs tam tikras pramonės šakas ar sektorius, į kuriuos investuotumėte pirmiausia, jei visi kiti rodikliai Jus tenkintų?

„BRIK nesiūlyti, nes per daug rizikinga“, „alternatyviosios energetikos ir biotechnologijų fondai man labai įdomūs, ypač jei sudaryti iš Vakarų ir Vidurio Europos bendrovių akcijų“, „REIT (real estate investment trust) Europoje ne, tačiau Bangalūre (Indija) būtų įdomu“. Visi šie ar kiti Jūsų pamąstymai gali būti nė kiek ne blogesni nei kokio nors kito finansų konsultanto.

Įdomiausia tai, kad Jūs ir Jūsų konsultantas turite lygiai tokią pačią galimybę patvirtinti Merfo dėsnį: „Kad ir kur nueitų rinka, visada atsiras analitikas, kuris žinojo, kad būtent taip ir bus.“ 

Pereikime prie paskutinės klausimų grupės:

  • Kokie bus maksimalūs vertybinių popierių kaštai, t. y. įsigijimo / pasirašymo, valdymo, išpirkimo, sėkmės mokesčiai?
  • Koks maksimalus bendrasis išlaidų koeficientas (angl. „Total Expense Ratio“) skirtingoms turto klasėms?
  • Kokią vietą fondai užims tarp savo kategorijos fondų pagal „Morningstar“? http://screen.morningstar.com/FundSelector.html

Atsakymai į visus šiuos klausimus leis Jums iš anksto nusibrėžti ribas, apsaugoti savo kapitalą nuo nepagrįstų mokesčių, o Jus – nuo abejonių, kurios dažniausiai tampa pačiu didžiausiu investuotojo priešu.

Atlikus šiuos 5-is žingsnius Jums beliks tik parinkti konkrečias bendrovių akcijas, fondus ar obligacijas, apskaičiuoti bendro
portfelio pajamingumą, standartinius nuokrypius ir kitus dalykus, padedančius suformuoti optimalų investicijų portfelį pagal Jūsų sukurtą investavimo strategiją. Na, o jeigu norėsite, kad tai atliktų fnansinis patarėjas, skaitykite kitą šio ciklo straipsnį, kuriame aptarsime, kaip tokį patarėją išsirinkti.

Straipsnio autorius Rolandas Juraitis

Publikuota "Investuok" (2010-01)

Rolando Juraičio video įrašą apie investuotojų psichologiją galit peržiūrėt čia:

Posted in Nemokamai, Pradedantiesiems.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.