7 žingsniai kaip išspręsti psichologines investavimo problemas

Praeitame straipsnyje supažindinome su investavimo psichologija, kalbėjome, kaip kiekvieno iš mūsų investicinius sprendimus gali paveikti išoriniai bei vidiniai veiksniai. Kad kuo greičiau įveiktume visas mus kamuojančias psichologines investavimo problemas, ypač populiarių knygų apie investavimo psichologiją autorius Markas Douglasas siūlo 7 žingsnių planą.

word-true-on-the-dices-1237241-1599x1146

Markas Douglasas 1990 metais išleido pirmąją savo knygą „Disciplinuotas prekiautojas“ (angl. „The Disciplined Trader“), o 2000 metais išėjo antroji jo knyga „Prekiavimas zonoje“ (angl. „Trading in the Zone“). Abi knygos iki šių dienų daugelio investuotojų vertinamos kaip vienos geriausių, kalbant apie investavimo psichologiją. Taigi, kaip M. Douglasas siūlo spręsti investavimo problemas?

Pirmas žingsnis: susikoncentruoti į tai, ką reikia išmokti

Visų pirma ir svarbiausia reikia pakeisti požiūrį į patį investavimo procesą. Greičiausiai, iki šiol daugiausia dėmesio jūs skyrėte klausimui, kaip uždirbti kuo daugiau pinigų? Jei taip, jums reikia pakeisti požiūrį ir savęs paklausti: „Ką man reikia išmokti arba kaip aš turėčiau prisitaikyti, kad galėčiau sėkmingiau veikti?“ Reikia susikoncentruoti į patį procesą, kaip pasiekti konkrečius tikslus, susijusius su tobulėjimu, tačiau ne su galutiniu rezultatu – pinigais. Svarbiausia, ką jūs darote ir kaip sėkmingai tai darote, nes nuo to priklausys ir pinigų kiekis.

Patarimas galėtų būti toks: atsidėkite tam ti-krą sumą pinigų, kuri būtų traktuojama kaip mokestis už mokslus, ir su ja dirbkite tol, kol įgysite reikiamų įgūdžių arba kol jos nebeliks. Kokią sumą jūs atidėsite, priklausys tik nuo to, kiek dalykų jums reikia išmokti. Jei jums reikia įgyti tik vieną įgūdį, užteks mažesnės sumos, tačiau jei esate tik pradedantysis, šis mokestis gali būti gana didelis ir su tuo jums reikės susitaikyti.

Antras žingsnis: išmokti susidoroti su nuostoliais

Antrasis žingsnis turbūt yra vienas sudėtingiausių, tačiau ir vienas svarbiausių. Dauguma pradedančiųjų mano, kad investuojant įmanoma uždirbti pelną kiekvieną mėnesį, o aktyvūs prekiautojai tikisi pelno ir kiekvieną savaitę, kiekvieną dieną ar net iš kiekvieno atskiro sandorio. Tai klaidingas požiūris. Investuojant ar prekiaujant, kaip ir bet kuriame kitame versle, niekaip neišvengsime nesėkmingų ar nuostolingų periodų. Pagrindinis dalykas, kaip tuo momentu atsilaikysite. Dauguma pradedančiųjų investuotojų yra nepasiruošę patirti nuostolių ir nežino, kaip elgsis, kai taip įvyks, todėl tokiais periodais gali visiškai prarasti pasitikėjimą savimi ir priimti dar daugiau klaidingų sprendimų.

Siekiant to išvengti, reikia iš anksto nusistatyti, kiek galite sau leisti rizikuoti per metus, per mėnesį ar sudarant kiekvieną sandorį. Žinodami pačius blogiausius variantus, iš karto su jais susitaikote ir jei tai įvyksta, neturite pagrindo savęs kaltinti, bijoti ar pan., nes jūs tai jau buvote numatęs.

Kai tai numatote, nuostolingo sandorio tikimybė nebesukelia skausmo ar baimės. Kaip jau buvo minėta anksčiau, nuostoliai yra žaidimo dalis ir juos reikia mokėti priimti. Dauguma sėkmingai veikiančių investuotojų to išmoksta, kai vieną kartą praranda visą savo turtą, t. y. gana skausmingu keliu.

Tad ką reikia daryti? Prieš atliekant kiekvieną sandorį reikia žinoti, kokia yra rizika, įsivardinti, kiek konkrečiai šis sandoris gali būti nuostolingas ir kad prireikus galėsite sau leisti parduoti nuostolingą investiciją. Taigi, mokėjimas pripažinti, jog investicijos gali būti nuostolingos, ir sugebėjimas šiuos nuostolius užfksuoti yra investavimo įgūdis. Jį galima ištobulinti tik remiantis skaudžia patirtimi, todėl vertėtų tai daryti naudojant kuo mažesnę sumą, kad nuostolis nesužlugdytų fnansiškai ir psichologiškai.

Taip pat patartina kuo greičiau patikėti tuo, jog jei parduodate jums nuostolingą investiciją, dėl to netampate blogesniu žmogumi. Kuo greičiau jūs tuo patikėsite, tuo bus lengviau.

Kai jau galėsite „priimti“ nuostolį automatiškai, imsite kitaip žvelgti į naujai pasitaikančias galimybes ir prieš tai patirtas nuostolis nebeturės įtakos tolesniems jūsų sprendimams.

Trečias žingsnis: tapti vienos rinkos ekspertu

Iš pat pradžių reikėtų tapti vienos konkrečios strategijos ar sistemos ekspertu. Be abejo, pasirinkta strategija turėtų būti tokia, kuri, vertinant ilgą istorijos periodą, padėjo pasiekti teigiamų rezultatų. Geriausia, kad tai būtų labai paprasta, lengvai suprantama ir įgyvendinama strategija. Taip pat yra būtina žinoti, kiek maždaug sandorių galima sudaryti per metus, kiek vidutiniškai jų būna pelningų, koks vidutinis pelnas ir pan. Atsirinkus tokią informaciją, reikia pradėti ja vadovautis labai disciplinuotai, be jokių išimčių ir vengti visos kitos nereikalingos informacijos.

Atliekant šį pratimą, visų pirma, auga pasitikėjimas savimi. Jūs imate tikėti, kad galite kontroliuoti savo elgesį. Pasitikėjimą yra daug lengviau išsiugdyti, kai apsiribojama viena strategija ar viena rinka, taip atsiribojant nuo nuolat pasirodančių galimybių uždirbti nežmoniškus pinigus. Antras dalykas: praleiskite galimybę, jei kol kas nesate tos srities ekspertas. Taip jūs išvengsite neapgalvotų sandorių, kuriuos sudarytumėte, kad, neduok Dieve, nepraleistumėte dar vienos „auksinės“ progos. Jei pastarasis dalykas jums vis vien neduoda ramybės, paklauskite savęs, kur taip skubate? Jeigu tikite, jog galite tapti sėkmingai veikiančiu investuotoju, tai koks skirtumas, jei dabar praleiste vieną ar kelis galbūt pelningus variantus?

Jei šiuo metu stebite ir investuojate keliose rinkose ir jums nesiseka arba sekasi ne taip gerai, kaip norėtumėte, pasiūlymas būtų toks: domėkitės ir investuokite tik vienoje ar bent jau tikrai ne daugiau nei dviejose rinkose. Apribojimo verta paisyti tol, kol pradėsite dirbti sėkmingai.

Ketvirtas žingsnis: išmokti nepriekaištingai vykdyti pasirinktą strategiją

Siekiant nepriekaištingai vykdyti pasirinktą strategiją, neužtenka tik noro. Labai dažnai, kad ir kokia gera būtų konkreti strategija, jos laikydamiesi galite ir kelis kartus iš eilės investuoti nuostolingai. Po to labai tikėtina, jog nuspręsite pasitraukti. Tad kaip įveikti šį etapą? Atlikite kelis pratimus.

Paskirkite tam tikrą dalį lėšų, kurių jums negaila prarasti, įsivardinkite, kiek operacijų planuojate atlikti vadovaudamiesi konkrečia strategija ir kiek maksimaliai galite sau leisti prarasti, jei, tarkime, visos pasirinktos investicijos bus nuostolingos. Galiausiai įsipareigokite atlikti visas operacijas, kurias reikės, laikantis pasirinktos strategijos.

Atlikę šį pratimą, jūs galėsite atsakyti į klausimą, ar sugebate nepriekaištingai laikytis griežtai nusistatytų taisyklių. Jei atlikę nustatytą skaičių operacijų pamatysite, kad ne visada tinkamai elgėtės vykdydami operacijas, paklauskite, kokios buvo pagrindinės to priežastys. Šį pratimą kartokite tol, kol nepadarysite nė vienos klaidos. Tik atlikę viską teisingai įgausite pasitikėjimo savimi, t. y. patikėsite, jog kai ateis tinkamas momentas, jūs atliksite tai, ką esate numatęs atlikti.

Tačiau reikia nepamiršti, kad tai bus tik pratimas, kurio tikslas išsiugdyti drausmingumą. Iš pradžių vertėtų naudoti kuo mažesnes sumas, o ateityje jas bet kada bus galima padidinti.

Penktas žingsnis: galvokite „tikimybėmis“

Ką reiškia galvoti „tikimybėmis“? Visų pirma, rinkoje gali atsitikti bet kas ir tai visiškai nepriklauso nuo to, ką galvojame ar darome. Antra, norint uždirbti pinigus, nebūtina žinoti, kas nutiks ateityje. Na, ir, galiausiai, kiekvienas momentas rinkoje yra unikalus.

Tik suvokę tai, suprasite, kad kaskart investuojant būtina įvertinti pelningumo tikimybę. Kaip tą padaryti? Paprasčiausiai išstudijuoti istoriją, t. y. kaip viskas susiklostė pastaraisiais kartais, kai būdavo investuojama esant tokioms pačios sąlygoms, kaip kad yra dabar. Plačiausiai naudojamas būdas, kaip padidinti tikimybę uždirbti, – „eiti kartu su rinka“. Žinome, kad pavieniui negalime paveikti bendros krypties, todėl reikia išsiaiškinti, kokie investuotojai šiuo metu dominuoja: optimistai (buliai) ar pesimistai (meškos). Kai jau išsiaiškiname, kas vyrauja šiuo metu, verta elgtis taip, kaip elgiasi jie.

Šeštas žingsnis: išmokti būti objektyviam

Norint būti visiškai objektyviems, reikia galvoti, jog gali nutikti bet kas. Jei galvojate, kad tikėtinas tik vienas variantas, tampate pažeidžiami užklupus netikėtai situacijai. Norėdami visą laiką išlikti objektyvūs, tikėkitės kiek įmanoma daugiau galimų variantų. Įvertinkite, kiek kiekvienas iš jų yra tikėtinas, o tada įsivardinkite, ką jūs darysite kiekvienu konkrečiu atveju.

Kai mes įgyjame pasitikėjimo ir žinome, kad visada darysime tai, ką reikia daryti, nebeturime jokio pagrindo bijoti rinkos ar to, ką ji gali mums padaryti. Neturint ko bijoti, galima objektyviai stebėti rinką, priimti visą įmanomą informaciją. Taip bus daug lengiau studijuoti rinką ir daug greičiau pavyks suprasti, kas gali įvykti, ir to laukti.

Septintas žingsnis: stebėkite save

Jei atliekate pirmuosius šešis žingsnius, pasiekiate labai aukštą lygį. Tada jums verta kreipti dėmesį į tai, ką jūs galvojate ir kokia informacija jus domina. Be abejo, kaskart investuodami norite, kad ši investicija būtų pelninga. Stebėkite, kaip jūs jaučiatės, kai investicijos iš tiesų būna pelningos, ir kaip, kai jos nuostolingos. Užsirašykite, kokios jūsų mintys kiekvienu konkrečiu atveju ir kur link jos krypsta. Jei, tarkime, investavę nuostolingai pastebite, jog ieškote priežasčių, kodėl visi turėtų pradėti elgtis priešingai, tai reiškia, kad ieškote pasiteisinimo, galvojate, jog dar ne viskas prarasta iki tol, kol nepardavėte nuostolingos investicijos. Tai gali būti didelių bėdų pradžia. Reikia išlikti atviram visoms galimybėms, stengtis neprisirišti prie vieno varianto, nes jų gali būti be galo daug, ir bandyti suvokti, kas vyksta kiekvienu konkrečiu momentu.

Išvados

Investavimas greičiausiai yra vienas iš sudėtingiausių dalykų, kurį jūs bandysite šiame gyvenime. Kas keisčiausia, taip yra ne dėl to, kad tam reikia labai didelio intelekto, visiškai priešingai: kuo labiau jūs būsite įsitikinęs, kad žinote, tuo mažiau jums seksis.

Straipsnio autorius Artūras Milevskis

Publikuota "Investuok" (2010-6)
Posted in Nemokamai, Pradedantiesiems.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.