6-ių žingsnių planas iki asmeninės investavimo strategijos. 4 žingsnis.

Investicinio kapitalo skaičiavimas ir laukiamos grąžos nusistatymas

Rugsėjį žurnale „Investuok“ paskelbėme apie galimybę kiekvienam norinčiajam susiformuluoti asmeninę investavimo strategiją. Tam tereikia iš eilės atlikti 6 žingsnius, atsakant į pateiktus klausimus ir atliekant nurodytas užduotis. Šiandien jau esame pusiaukelėje, todėl, prieš judant tolyn, puikus metas apžvelgti nueitą kelią.

  • 1-as žingsnis. Kiekviena kelionė prasideda nuo tikslo, o tikslas prasideda troškimu savo mintis realizuoti kitaip, nei jos realizuotos esamu momentu. Būtent todėl pirmo žingsnio klausimai buvo nukreipti į patrauklios gyvenimo vizijos sukūrimą ir tikslų įvardijimą. (Metodikos ieškokite čia).
  • 2 žingsnio klausimai buvo skirti tikslų pirmumui reikšmės atžvilgiu ir kainai nusistatyti. Ir nors daugiau kalbėjome apie kainą finansiniu požiūriu, klausėme ir apie tą kainos dalį, kurią mokėsite asmeniniu laiku, pastangomis ir pokyčiais kitose gyvenimo srityse. (Metodikos ieškokite čia).
  • 3 žingsnis buvo skirtas tolerancijos rizikai nustatyti. Kas būtų, jeigu būtų..? Būtent tai, ar šis žingsnis išsamiai ir sąžiningai atliktas, sėkmės lydimą investuotoją skiria nuo rizika mintančio adrenalino fanatiko ar visur pavojus ir sąmokslą matančio pesimisto. (Metodikos ieškokite čia).

Dabar pereiname prie 4 žingsnio.

Visų pirma atskirkime turimą investicinį kapitalą nuo jūsų fnansinės vertės. Asmeninės fnansinės vertės nustatymas gali būti įdomus mėgstantiesiems viską matuoti pinigais. Įvertinkite visą savo turimą turtą (nekilnojamąjį turtą, vertybinius popierius, pensijų fondų vertę, grynuosius pinigus ir t. t.) pinigais ir susumavę apskaičiuokite bendrą jo vertę. Iš gautos sumos atimkite visus savo įsipareigojimus (neišmokėtų kreditų likutis, įsipareigojimai išperkamosios nuomos bendrovėms, įsiskolinimai pagal kreditines korteles, už vartojamąsias paskolas, kitas paskolas). Štai šių dviejų sumų skirtumas ir bus jūsų fnansinės vertės momentinė išraiška pinigais, tradiciškai vadinama nuosavu kapitalu.

Pvz.: apskaičiuojame 35 m. gydytojo Petro J. finansinę vertę.Screenshot 2015-09-19 17.00.31

 

Nuosavas kapitalas = turtas – įsipareigojimai = 174 500 – 127 500 = 47 000 €. Petras dirba jau 10 metų, taigi išeina, kad vidutiniškai per metus buvo sukauptas 4 700 € vertės turtas.

Patinka tai Petrui ar ne, tačiau šis skaičius parodo, kokią vertę jis sugebėjo akumuliuoti, panaudodamas visus savo sugebėjimus, profesinę kompetenciją ir žmogiškąsias savybes. Kaip pastebėjote, čia neanalizuojame nei Petro pajamų, nei gyvenimo būdo, nei sukaupto „žmogiškojo kapitalo“, nei potencialo. Tik pats Petras gali atsakyti, ar jis patenkintas tuo, kaip praleido pastaruosius 10 metų, ar jis sugebės ateityje kur kas geriau realizuoti savo potencialą, kad sukauptų reikiamą kapitalą savo svajonėms įgyvendinti. O ką apie p. Petrą galite pasakyti jūs?

Kokios mintys kilo skaitant pateiktą pavyzdį ir pritaikant šį pratimą sau? Kaip šis momentinis vertės nustatymas susijęs su 4 žingsnio tikslais? Pagalvokime. Visų pirma, tai gali būti naudinga, mėginant išgryninti savo sėkmės strategijas, antra, apmąstant, kokių papildomų priemonių reikės imtis, norint sukaupti būtinų lėšų investicijoms, kas mėnesį tam atidedant.

Investicinis kapitalas

Vis dėlto, tai niekaip nesusiję su investiciniu kapitalu. Investicinis kapitalas – tai laisvos lėšos, kurias jūs lengvai galite paversti vertybiniais popieriais ar nekilnojamuoju turtu nesutrikdydami savo įprastinio gyvenimo būdo. Pateiktame pavyzdyje tai galėtų būti: 18 000 (vertybiniai popieriai) + 2 000 (grynieji pinigai) = 20 000 €. Įvertinus trumpalaikes paskolas, pradinis galimas investicinis kapitalas sumažėtų iki 14 000 €.

Belieka ir jums pasiskaičiuoti.

  • Koks yra jūsų pradinis investicinis kapitalas?
  • Kokią įtaką jo panaudojimas padarys jūsų atidedamų lėšų dydžiui?
  • Na, ir paskutinis svarbus klausimas: kokio dydžio grąžos laukiate?

Šis klausimas yra gana klastingas. Turint galvoje infiaciją, kuri kiekvienais metais skirtinga, svarbiau apsispręsti, kokia portfelio grąža mane tenkintų, įvertinus (atėmus) infiaciją.

Kad būtų galima lengviau orientuotis, keletas pavyzdžių, kiek vidutiniškai pavyksta uždirbti atėmus infiaciją iš:

  • didelių JAV įmonių akcijų: 5,5 %;
  • vidutinių / mažų JAV įmonių akcijų: 6,5 %;
  • obligacijų: 3 %.

Linkiu gerų apmąstymų ir tvirto apsisprendimo!

Straipsnio autorius Rolandas Juraitis

Publikuota "Investuok" (2009-12)

Rolando Juraičio video įrašą apie investuotojų psichologiją galit peržiūrėt čia:

 

 

Posted in Nemokamai, Pradedantiesiems.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.