Pirmiausia atsisakykime „išlaidų rėčio“. Finansinių memų paslaptys (1)

Lietuvoje investuotojų – skurdi mažuma. Beveik kiekvienas nepriklausantis šiam luomui, paklaustas, kodėl jis neinvestuoja, teisinasi, esą, pinigų net būtiniausioms reikmėms nuolat trūksta. Tai – tik dalis tiesos, nes nuolatinė pinigų stoka nėra pirminė finansinių problemų priežastis. Ji jau yra netikusių mūsų veiksmų pasekmė. Šiame straipsnių cikle prof. Rimvydas Jasinavičius aptaria pagrindinius asmeninių finansų dėsnius ir paprasčiausius būdus, kuriuos naudodamas kiekvienas galės tapti turtingesnis. Pirmas straipsnis – apie įpročius ir išlaidas.

Esmė – tinkami įpročiai

Yra nustatyta, kad daugelį savo gyvenimo veiksmų mes atliekame automatiškai, susiformavusių įpročių valdomi. Mokslininkai
įrodė, jog tie įpročiai – tai mūsų pasąmonėje iš aplinkos nukopijuotos ir įsitvirtinusios veiklos programos, vadinamos memais. Tad kažkada ir dažniausiai nesąmoningai susiformavę memai valdo beveik visus mūsų veiksmus, kurie ir nulemia gyvenimo rezultatus. „Tik teisingi veiksmai gali pagerinti mūsų padėtį“, – tvirtina nuo antikos laikų žinoma taisyklė. Todėl būtina suformuoti teisingus memus tiems veiksmams automatiškai atlikti.

Būklei gerinti tinkamai koreguokime savo veiksmus

Kiekvieno žmogaus finansinius veiksmus lemia jo turimi finansiniai memai, kurie jo pasąmonėje susiformavę nuo ankstyvos vaikystės, kopijuojant artimoje aplinkoje esančių žmonių (dažniausiai šeimos narių bei draugų) veiksmus. Tenka pripažinti, kad daugelio mūsų finansiniai veiksmai nėra teisingi, nes nuolat pasireiškia ir atsikartoja tos pačios finansinės problemos. Stokojama pinigų ne tik poilsiui, prabangai ir dideliems pirkiniams, bet ir būtiniausioms reikmėms: geram maistui, būstui, sveikatai ir lavinimuisi užtikrinti. Tačiau savo finansinę padėtį kiekvienas gali pagerinti, jei patobulins savo finansinius memus: įsitikinimus, įpročius ir gebėjimus geriau valdyti asmeninius pinigus.

Finansiniai veiksmai turi nepažeisti finansinių dėsnių

Koreguoti įpročius yra kur kas sunkiau negu pasiduoti jų įtakai. Tačiau kitaip pagerinti ir, svarbiausia, užtikrinti finansinę gerovę ateityje – praktiškai neįmanoma. Teisingi veiksmai remiasi ne tik esminių dėsnių suvokimu, bet ir jų paisymu (laikymusi), atliekant tuos veiksmus. Finansiniai veiksmai irgi privalo nepažeisti esminių finansinių dėsnių. Jų nėra daug, ir jie yra lengvai suvokiami. Svarbu juos žinoti, bet dar svarbiau – jų laikytis.

Tik įdiegęs sau tinkamesnius memus (jei nesuformavote vaikystėje) galite iš esmės pagerinti savo finansinę situaciją.

Netikę pamokymai

Nuo pat mažumės tėvai vaikams formuoja išlaidų memą. Jei tik ko užsinori – reikia nupirkti. Taigi įprotis pirkti formuojamas kartu su motinos pienu, atkakliai jį skatinant veiksmais: pasiimant vaikus į parduotuves, žiūrint reklamą (stendai ir žiniasklaidos priemonės), puikuojantis turimais (nupirktais) daiktais. Didėjant poreikiams, didėja ir trauka išlaidoms.

Tik valdydami išlaidas galite pakilti į aukštumas

Tarsi visuotinis traukos dėsnis išlaidos laiko mus nuolatinio nepritekliaus zonoje, kuri neleidžia mums pakilti į laisvės aukštumas. Daugelis šiuolaikinio pasaulio žmonių finansų srityje yra panašūs į pirmykščius žmones, turėjusius tvirtus įsitikinimus, jog pakilti ir skraidyti ore neįmanoma. Dangus skirtas tik paukščiams ir… angelams. Tačiau šiuolaikiniai žmonės jau taip nebegalvoja. Suvokę ne tik visuotinės traukos dėsnį, bet ir naudodami įvairias priemones jam įveikti, jie skraido balionais, skraidyklėmis, lėktuvais, raketomis. Finansų pasaulyje irgi yra skraidančiųjų, tačiau gerokai mažiau nei ore. Įsiliekime į jų gretas. Patobulinkime savo fnansinius memus.

„Išteka, išgaruoja, išnyksta“

Jau minėjome, kad išlaidų įprotis, suformuotas nuo mažumės, turimiems mūsų pinigams suteikia ypatingų takumo savybių: jie kur kas lengviau „išteka, išgaruoja, išnyksta“, o ne papildo mūsų kišenes. Jie elgiasi tarsi itin skvarbus skystis, surandantis net mažiausią skylutę, per kurią galėtų sparčiai ištekėti.

Todėl semti ir laikyti pinigus į rėtį panašiame mūsų finansinių memų krepšyje – esminė daugelio klaida. Tačiau jos išvengti galima užkaišant finansines skyles, mažinant visas ir griežtai atsisakant kai kurių išlaidų. Laikytis pinigus kiaurasamtyje ar rėtyje – beprasmiška. Kad ir kiek jų gautumėte ar kiek uždirbtumėte, jie vis tiek visada ištekės ar nugaruos!

Kiaurasamčio virsmo į normalų samtį matas – likutis jame. Finansinio rėčio įveikimo požymis – nuolatinis ir augantis likutis kas mėnesį.

5 teisingi veiksmai, mažinantys išlaidas:

  • Fiksuokite visas savo išlaidas ir veskite jų apskaitą. Visas išlaidas fiksuokite raštu ir bent kartą per savaitę paskirstykite pagal išlaidų kategorijas: egzistencijai, sveikatinimuisi, lavinimuisi, investicijoms, pramogoms ir pan.
  • Planuokite savo išlaidas ir mažinkite prabangos bei realios naudos neteikiančias išlaidas. Kiekvienai savaitei numatykite bent
    8–10 savo išlaidų kategorijas (žr. paveikslėlį).jasinavicius islaidu prioritetai
  • Analizuokite savo išlaidas. Kiekvieną savaitę palyginkite planuotų ir faktinių išlaidų dydžius. Rimtai apsvarstykite nukrypimų priežastis ir atlikite reikiamas veiksmų korekcijas.
  • Numatykite savo likučio dydį. Būtinai numatykite likutį, kuris privalo tapti pačia svarbiausia „išlaida“.
  • Nuolatos didinkite likutį. Nuolatiniai ir didėjantys likučiai – jūsų finansinės gerovės garantija.

Straipsnio autorius Rimvydas Jasinavičius

Publikuota "Investuok" (2010-9)
Posted in Nemokamai, Pradedantiesiems.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.